SU BALESİ HAKKINDA BİRÇOK ŞEY…

Su Balesi sporu, bir çoğumuzun filmlerinden tanıdığı üzere Amerika’da, Esther Williams ile başlar. Amerika yüzme şampiyonlarından olan güzel yüzlü, güzel sesli bu hanım, suda bir peri gibi süzülmekte, yüzme sporuna farklı bir boyut kazandırmaktadır. Filmlerinde çok kalabalık ekiplerle yer alıp, suda muazzam şekiller oluştururlar…

1930’lardan 2000’li yıllara geldiğimizde Su Balesi, hız, performans, esneklik, dayanıklılık ile sürprizlerle dolup taşar, “gösteriş”e yeni bir anlam kazandırır…

Türkiye’nin bu spor ile tanışması ise 1999 yılında FINA Avrupa Yüzme-Atlama-Senkronize Yüzme Şampiyonası ile olur; bu önemli yarışmada ülkemizi temsil eden Milli Takım’ımızın temelleri 1993 yılında atılmıştır.

Su Balesi sporu, dünyada Senkronize Yüzme olarak isimlendirilirken, 2017 yılı yeni kuralları itibariyle Artistik Yüzme olarak adlandırılmaktadır ve Türkiye Yüzme Federasyonu’na bağlı olarak, uluslararası platformda LEN (Avrupa Yüzme Federasyonu) ve FINA (Dünya Yüzme Federasyonu) kurallarına göre yürütülmektedir.

Türkiye’de 2005 yılından beri düzenli olarak sporcular yerel yarışmalara katılmaktadır ve kulüpler her geçen gün artmaktadır. T.Y.F. tarafından yılda üç veya dört defa Yunus adı verilen barajlar gerçekleştirilmekte, yılda iki defa da düzenli olarak Türkiye Şampiyonaları yapılmaktadır.

Yunuslar’da sporcular kendileriyle yarışarak, FINA kuralları altında Senkronize Yüzme Teknik Komitesi tarafından belirlenmiş hareketleri sunarlar ve baraj puanını geçtiklerinde sertifika alırlar; bir sonraki Yunus’a katılmaya hak kazanırlar.

Beş Yunus vardır. Her Yunus bir yaşı temsil eder ve eğer o yıl içinde olunan yaşa ait Yunus alınırsa, gelecek yıl beklenir. Kendi yaşının karşılığı Yunus’u tamamlayan sporcular Türkiye Şampiyonası’na girme hakkı da kazanırlar.

Yunus yaşları şöyledir:
1. Yunus: 7 yaş,
2. Yunus: 8 yaş,
3. Yunus: 9 yaş,
4. Yunus: 10 yaş,
5. Yunus: 11 yaş.

Su Balesi sporunda yaşlar, doğum yılının, bulunan yıldan çıkarılması ile bulunur, doğum gününün önemi yoktur.
Şampiyonlar’a gelindiğinde, yaş grupları yine FINA tarafından belirlenen şekilde uygulanır: Su Balesi'nde rutinler (baleler):
Solo (Tek kişi),
Düet (İki kişi),
Takım (Sekiz kişi),
Combo (On kişi), olarak ayrılır.
Her branş için sporcular ayrı-ayrı yüzebilirken, figürlerden veya zorunlu rutinlerden aldıkları teknik puanlar aynı kalır ve her serbest rutinde yeniden puanlamalara eklenir.

Sunulan balelerde (gösterilerde) özel tasarlanmış ve sporculara özel dikilmiş mayolar giyilir ve ifadeleri belirginleştirmek için makyaj yapılır. Saçlar, topuz yapılır ve mayoyu yansıtan bir başlık takılır.

Su balesi sporunu sadece sağlık için yapmak mümkündür. Tüm sporlarda olduğu gibi, devamlılık esastır.
Spor yapmanın en büyük özelliği olan, özgüven kazandırma, kötü alışkanlıklardan uzak tutma, sağlıklı sosyal ilişkiler kurabilme, olumlu/olumsuz her duruma uyum sağlayabilme ve başa çıkabilme, kendini ifade edebilme, her yaştan çocuklarda olduğu kadar, ergenlikte de önemli bir rol oynar.

2018 Türkiye’sinde İstanbul Atlantik Spor Kulübü olarak bizim de hedefimiz, başta sağlıklı bireyler yetiştirmek, sporcu kimliğini kazandırabilmek; yatkınlık olması halinde yönlendirmeler yapmak ve farklı çalışma programları uygulamaktır.

Geçmişinde şampiyonluklar, Milli Takım’da yer almış çok sayıda sporcuları bulunmasının yanı sıra, yer alınan özel gösterilerle de su balesi çevrelerinde başarıyla anılmaktadır.

Bu sporla tanışmak isteyen tüm kızlara kapılarımız sonuna kadar açık olup, altı yaşından itibaren çalışmalara katılabilinebilmekte, bireysel programlar sporcu adaylarımızı tanıdıkça belirlenmektedir.

Sporla dolu, sağlıklı günler dileriz...