Senkronize Yüzme, yeni adıyla Artistik Yüzme veya diğer adıyla Su Balesi, yüzme ile dansın harmanlanarak yapıldığı, çok özel bir spordur. 1800'lü yılların sonunda ortaya çıkmış olmasına rağmen uzun yıllar sirk ve panayırlarda gösteri şeklinde sunulmuştur.

1952 yılında Uluslararası Yüzme Federasyonu (FINA) tarafından tanınarak, 1973'te ilk kez Dünya Şampiyonası yapılmıştır. 1984'te de Olimpiyat programına dahil edilmiştir.

Senkronize / Artistik Yüzme sporu, Solo (tek), Düet (iki kişi) veya Takım (sekiz kişi) ile yine takımın farklı bir oluşumu olan Combo (on kişi) olarak sunulabilmektedir. Puanlama, uluslararası yarışmalarda, farklı ülkelerden oluşturulan bir hakem ekibi ile ulusal yarışmalarda T.Y.F. tarafından görevlendirilmiş, çoğunluğu ulusal olarak görev yapan hakemler tarafından teknik ve artistik sunumlar ayrı olarak değerlendirilmektedir. Havuza atlayış, müziğe uyma, arkadaşa-takıma uyma, su altındaki uyum, hareketlerin zorlukları ile sunumları gibi unsurlar 10 üzerinden puanlanır. Aynı zamanda artistik anlatımının da bir o kadar önemli olması dolayısıyla, bu spora özel, suya dayanıklı makyaj ve saçlar ile hazırlanılarak yarışılır.

Kulübümüz bünyesinde farklı seviyelerde kurs ve takımlar yetiştiriliyor olması sebebiyle, aynı anlamı taşımasına rağmen, takım çalışmalarımız: Senkronize / Artistik Yüzme Takımı, kurs çalışmalarımız ise: Su Balesi Kursu olarak isimlendirilmektedir.